Skip to content

20 Trenton AveTrenton, NJ 08628

Built 1945

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block386
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,262
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
41%
Improvement Value:$111,100
59%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+6.4%
2024$7,010+5.4%
2023$6,653+1.4%
2022$6,558+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6117, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1945