Skip to content

56 Troy Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block38
Lot637
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,920
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
39%
Improvement Value:$44,300
61%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,855+6.4%
2024$2,684+5.4%
2023$2,548+1.4%
2022$2,511+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,920DeedBook 6467, Page 277Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 6338, Page 360Recorded8/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4654, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965