Skip to content

109 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1946

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block395
Lot265.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,302
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
37%
Improvement Value:$111,000
63%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+6.4%
2024$6,555+5.4%
2023$6,221+1.4%
2022$6,133+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,302DeedBook 6450, Page 212Recorded7/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 5183, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1946