Skip to content

525 Hinckle AveTrenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 21, 1997

Property Information

Block398
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
34%
Improvement Value:$151,400
66%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+6.4%
2024$8,459+5.4%
2023$8,029+1.4%
2022$7,914+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3217, Page 324

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2669, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1967