Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
78 Troy AveTrenton, NJ 08638
Vacant Land
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 29, 2008
Property Information
Block39
Lot687
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$9,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $354 | +6.4% |
| 2024 | $333 | +5.4% |
| 2023 | $316 | +1.4% |
| 2022 | $311 | +2.7% |
Property History
No events match the selected filters.