Skip to content

1680 N Olden Ave ExtTrenton, NJ 08638

Built 2018
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block40.01
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningOAR
Sq Footage4,967
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
28%
Improvement Value:$811,500
72%
Total Assessment$1,126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,305+6.4%
2024$41,647+5.4%
2023$39,529+1.4%
2022$38,966+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3202, Page 25