Skip to content

105 Hinckle AveTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block402
Lot41.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,078
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
33%
Improvement Value:$159,100
67%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+6.4%
2024$8,743+5.4%
2023$8,299+1.4%
2022$8,181+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5998, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1980