Skip to content

508 Washington AveTrenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block404
Lot228
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,705
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
29%
Improvement Value:$176,500
71%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+6.4%
2024$9,191+5.4%
2023$8,723+1.4%
2022$8,599+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,705DeedBook 6360, Page 863Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 6196, Page 42Recorded6/25/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4911, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1958