Skip to content

439 Grand AveTrenton, NJ 08628

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2012

Property Information

Block411
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2SB HIST#38
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage4,096
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
34%
Improvement Value:$236,300
66%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,029+6.4%
2024$13,187+5.4%
2023$12,517+1.4%
2022$12,338+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 3378, Page 258

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910