Skip to content

117 Palmer Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block414
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
21%
Improvement Value:$151,100
79%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,540+9.1%
2024$6,913+5.4%
2023$6,562+1.4%
2022$6,468+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952