Skip to content

738 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1936

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block419
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,797
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
27%
Improvement Value:$209,500
73%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+6.4%
2024$10,647+5.4%
2023$10,106+1.4%
2022$9,962+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,797DeedBook 6356, Page 331Recorded1/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3827, Page 24732

Property Built

Built

Year Built: 1936