Skip to content

736 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block419
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1S COTTAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
46%
Improvement Value:$95,700
54%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926+6.4%
2024$6,510+5.4%
2023$6,179+1.4%
2022$6,091+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 6308, Page 17Recorded11/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930