Skip to content

2 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1981

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block420.01
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,394
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
27%
Improvement Value:$255,500
73%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,793+6.4%
2024$12,965+5.4%
2023$12,306+1.4%
2022$12,131+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 6380, Page 1330

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 6297, Page 19Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 2765, Page 13

Property Sale

Sale
$202,900
DeedBook 2649, Page 338

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1981