Skip to content

24 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1984
Church/Charitable

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block420.01
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,368
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
30%
Improvement Value:$248,900
70%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$13,076+5.4%
2023$12,411+1.4%
2022$12,234+2.7%
2021$11,916+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,368DeedBook 6537, Page 846Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$423,000
DeedBook 4464, Page 30

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 3649, Page 1

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$132,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984