Skip to content

11 Locke CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block420.01
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,788
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$252,000
72%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,766+11.7%
2024$12,330+5.4%
2023$11,703+1.4%
2022$11,536+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,788DeedBook 6371, Page 1565Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$260,500
DeedBook 3565, Page 95

Property Sale

Sale
$158,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985