Skip to content

12 Diane DrTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block422.01
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,528
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
35%
Improvement Value:$153,600
65%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+6.4%
2024$8,762+5.4%
2023$8,316+1.4%
2022$8,198+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4085, Page 29

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954