Skip to content

173 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block422.02
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage960
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
45%
Improvement Value:$99,500
55%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+6.4%
2024$6,632+5.4%
2023$6,295+1.4%
2022$6,205+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft960DeedBook 6374, Page 759Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954