Skip to content

32 Bernard DrTrenton, NJ 08628

Built 1973

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block423.01
Lot233
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,733
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
28%
Improvement Value:$231,100
72%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,652+6.4%
2024$11,893+5.4%
2023$11,288+1.4%
2022$11,128+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft2,733DeedBook 6224, Page 274Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6036, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1973