Skip to content

19 Scudder RdTrenton, NJ 08628

Built 1973

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 21, 2019

Property Information

Block423.01
Lot236
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
30%
Improvement Value:$205,300
70%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+6.4%
2024$10,880+5.4%
2023$10,327+1.4%
2022$10,180+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft2,014DeedBook 6394, Page 1922Recorded1/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973