Skip to content

5 Ronit DrTrenton, NJ 08628

Built 1994

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block423.01
Lot324
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,104
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
31%
Improvement Value:$194,200
69%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+6.4%
2024$10,400+5.4%
2023$9,871+1.4%
2022$9,730+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 6040, Page 23

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 6016, Page 596

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 2827, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1994