Skip to content

21 Ronit DrTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block423.01
Lot332
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,150
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
27%
Improvement Value:$232,600
73%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,475+6.4%
2024$11,727+5.4%
2023$11,131+1.4%
2022$10,972+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 6226, Page 1406Recorded8/24/2015

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 6187, Page 941Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 3551, Page 50

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987