Skip to content

39 Ronit DrTrenton, NJ 08628

Built 1995

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Feb 10, 1995

Property Information

Block423.01
Lot341
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
26%
Improvement Value:$235,600
74%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,460+6.4%
2024$11,712+5.4%
2023$11,117+1.4%
2022$10,958+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 2915, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995