Skip to content

23 Delaware AveTrenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block423.02
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,617
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
35%
Improvement Value:$169,200
65%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,273+6.4%
2024$9,657+5.4%
2023$9,166+1.4%
2022$9,035+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,617DeedBook 6507, Page 493Recorded11/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4915, Page 134

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953