Skip to content

37 Delaware AveTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block423.02
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,522
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
31%
Improvement Value:$204,300
69%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,669+6.4%
2024$10,969+5.4%
2023$10,411+1.4%
2022$10,263+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500
Sq Ft1,522DeedBook 6379, Page 261Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 6188, Page 467Recorded2/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960