Skip to content

33 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block423.02
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
38%
Improvement Value:$164,400
62%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,426+6.4%
2024$9,801+5.4%
2023$9,302+1.4%
2022$9,170+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928