Skip to content

52 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block423.02
Lot291
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,668
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
29%
Improvement Value:$219,500
71%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,157+6.4%
2024$11,427+5.4%
2023$10,846+1.4%
2022$10,692+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4491, Page 176

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3593, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1976