Skip to content

48 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block423.02
Lot293
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,337
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
27%
Improvement Value:$242,100
73%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,046+6.4%
2024$12,263+5.4%
2023$11,639+1.4%
2022$11,474+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3739, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1976