Skip to content

28 Pardee PlTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 18, 1986

Property Information

Block423.02
Lot303
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
23%
Improvement Value:$300,500
77%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370+6.4%
2024$14,448+5.4%
2023$13,713+1.4%
2022$13,518+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976