Skip to content

24 Pardee PlTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1991

Property Information

Block423.02
Lot305
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
25%
Improvement Value:$283,300
75%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,855+6.4%
2024$13,964+5.4%
2023$13,253+1.4%
2022$13,065+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976