Skip to content

6 Birch Run CtTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block423.02
Lot356
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,530
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
33%
Improvement Value:$210,600
67%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+6.4%
2024$11,686+5.4%
2023$11,092+1.4%
2022$10,934+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 5304, Page 237

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4136, Page 33

Property Sale

Sale
$191,850
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987