Skip to content

10 Birch Run CtTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block423.02
Lot358
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,128
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
38%
Improvement Value:$182,200
62%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+6.4%
2024$10,873+5.4%
2023$10,320+1.4%
2022$10,173+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 6287, Page 1619Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$153,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987