Skip to content

15 Delaware AveTrenton, NJ 08628

Built 1946

Last Sale Price
$390,777
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block423.02
Lot41.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,146
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
42%
Improvement Value:$136,100
58%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+6.4%
2024$8,629+5.4%
2023$8,190+1.4%
2022$8,073+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,777
Sq Ft2,146DeedBook 6491, Page 1401Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 6183, Page 817Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3709, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1946