Skip to content

10 Mountain View CtTrenton, NJ 08628

Built 2014

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block423.02
Lot66.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,500
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
23%
Improvement Value:$309,800
77%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,850+6.4%
2024$14,899+5.4%
2023$14,141+1.4%
2022$13,940+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 6220, Page 1910Recorded6/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 6174, Page 789Recorded7/17/2013