Skip to content

7 Mountain View CtTrenton, NJ 08628

Built 1997

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block423.02
Lot66.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,186
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
22%
Improvement Value:$334,300
78%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,857+6.4%
2024$15,845+5.4%
2023$15,040+1.4%
2022$14,825+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6163, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2915, Page 245