Skip to content

33 Delaware AveTrenton, NJ 08628

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block423.02
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,122
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,600
66%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+6.4%
2024$10,670+5.4%
2023$10,127+1.4%
2022$9,983+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,122DeedBook 6587, Page 882Recorded4/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954