Skip to content

3 Duffield DrTrenton, NJ 08628

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block423.03
Lot256
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,841
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
27%
Improvement Value:$258,900
73%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,868+6.4%
2024$13,036+5.4%
2023$12,373+1.4%
2022$12,196+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,841DeedBook 6502, Page 82Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3979, Page 139

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973