Skip to content

27 Willis Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block423.03
Lot267
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,114
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
25%
Improvement Value:$277,000
75%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,485+6.4%
2024$13,616+5.4%
2023$12,924+1.4%
2022$12,740+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,114DeedBook 6342, Page 1982Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980