Skip to content

53 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1980
Other Exempt

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block423.03
Lot281
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,978
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
29%
Improvement Value:$233,700
71%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$11,199+1.4%
2018$11,048+1.3%
2017$10,901+0.3%
2016$10,872+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 6239, Page 417Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980