Skip to content

52 Montague Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2018

Property Information

Block431
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,016
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
29%
Improvement Value:$238,100
71%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,195+19.8%
2024$11,010+5.4%
2023$10,450+1.4%
2022$10,301+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$271,900

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6242, Page 1520Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3690, Page 210

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963