Skip to content

20 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1935

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block435.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,968
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
33%
Improvement Value:$190,000
67%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052+6.4%
2024$10,389+5.4%
2023$9,860+1.4%
2022$9,720+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,968DeedBook 6452, Page 1888Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935