Skip to content

46 Perry DrTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Aug 20, 1992

Property Information

Block435.02
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
36%
Improvement Value:$179,600
64%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,008+6.4%
2024$10,348+5.4%
2023$9,822+1.4%
2022$9,682+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 2613, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1960