Skip to content

62 Perry DrTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block435.03
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,196
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
29%
Improvement Value:$272,800
71%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+6.4%
2024$14,208+5.4%
2023$13,485+1.4%
2022$13,293+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2924, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1960