Skip to content

19 Forest LnTrenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2008

Property Information

Block435.03
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,221
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
30%
Improvement Value:$247,300
70%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,966+6.4%
2024$13,128+5.4%
2023$12,460+1.4%
2022$12,283+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$443,500
DeedBook 5546, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1964