Skip to content

60 Perry DrTrenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Aug 2, 1994

Property Information

Block435.03
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,972
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
40%
Improvement Value:$156,200
60%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+2.4%
2024$9,982+9.5%
2023$9,116+1.4%
2022$8,986+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2848, Page 277

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 2547, Page 542

Property Sale

Sale
$211,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966