Skip to content

78 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block435.03
Lot92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
30%
Improvement Value:$223,500
70%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+6.4%
2024$11,853+5.4%
2023$11,250+1.4%
2022$11,090+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950