Skip to content

105 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block437
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,790
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
40%
Improvement Value:$140,100
60%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+6.4%
2024$8,629+5.4%
2023$8,190+1.4%
2022$8,073+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6201, Page 1543Recorded9/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$313,000
DeedBook 5540, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1955