Skip to content

8 Clermont Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1942

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Mar 6, 1986

Property Information

Block442
Lot253
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
31%
Improvement Value:$140,200
69%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+6.4%
2024$7,472+5.4%
2023$7,092+1.4%
2022$6,991+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942