Skip to content

11 Kinney DrTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block452
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,682
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
30%
Improvement Value:$151,100
70%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550+6.4%
2024$8,037+5.4%
2023$7,629+1.4%
2022$7,520+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950