Skip to content

30 Oriole DrTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block457
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage1,732
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
22%
Improvement Value:$138,700
78%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+6.4%
2024$6,610+5.4%
2023$6,274+1.4%
2022$6,185+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 6350, Page 1246Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5957, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1954