Skip to content

100 Beacon Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Jul 20, 2026

Property Information

Block464
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
22%
Improvement Value:$192,100
78%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+6.4%
2024$9,109+5.4%
2023$8,646+1.4%
2022$8,523+2.7%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,836DeedBook 6384, Page 1028Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 6315, Page 1130Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$343,383
DeedBook 6262, Page 806

Foreclosure Case F-053830-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 3698, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1950